w większym mieście łatwiej

W większym mieście łatwiej

Posted by

Wielkie miasta przyciągają bezrobotnych szukających szczęścia właśnie w wielkich ośrodkach miejskich, tymczasem to błędne koło. O pracę znacznie lepiej starać siew  małych miasteczkach, a nawet na wsiach. Poprzez małą społeczność można dotrzeć z sygnałem, że potrzebna jest praca, dowiedzieć się który pracodawca szuka pracownika. Ponadto nie jesteśmy wtedy anonimowymi kandydatami, ale znanymi często jeśli nie szefowi to pracownikowi szefa który może za nas poręczyć.

Małe miasta to nie tylko oferty pracy ale również wyższe wynagrodzenia. Praca w Sulęcinie wcale nie opiewa na najniższą krajową, a nieco więcej, kiedy praca w Warszawie o ile udaje się ją znaleźć to często gęsto praca za minimum i to na umowę zlecenie. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma brzmi powiedzenie, które jest jak najbardziej trafne dla określenia rynku pracy w mieście.

Miasta uchodzą za rynki o większej pojemności i mobilności w zakresie zatrudnienia. Tymczasem nie zawsze tak właśnie jest. W większych miastach nie tylko jest więcej miejsc pracy ale i więcej chętnych do jej podjęcia. W małych miejscowościach niewielka liczba mieszkańców i niewiele osób chętnych dojeżdżać z daleka do pracy na wieś sprawia, że pracodawcy przyjmują lokalnych mieszkańców, nawet gdy ci nie spełniają wymagań co do wykształcenia i kompetencji. W większych miejscowościach pracodawcy mają spory wybór pośród kandydatów i wybierają tych, najlepiej przygotowanych do danego stanowiska, co jest zrozumiałym rozwiązaniem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *