pozytywne wskaźniki

Pozytywne wskaźniki

Ostatnie wskaźniki dotyczące bezrobocia w Polsce wyglądają pozytywnie. Słuchając historii o uciążliwym szukaniu pracy, zatrudnianiu na czarno, pracy za kilka złotych na godzinę, aż trudno uwierzyć, że jest tak kolorowo.

Kiedy rozmawiam z osobami z dużych miast to faktycznie, nie jest źle. Wprawdzie praca nie leży na ulicy ale może ją mieć każdy kto po nią sięga.

Inna kwestia to wynagrodzenie. Mimo, że stawki pokazują polepszenie to nadal nie jest kolorowo.

W mniejszych miastach i wioskach przedsiębiorcy skarżą się na to, że miejscowości się wyludniają, ludzie wyjeżdżają za granicę i nie ma kto pracować. Czy faktycznie praca leży na ulicy? Wzięłam więc pod lupę dwie mniejsze miejscowości gminne. Jedną w małopolskim a drugą w lubuskim. Praca w Nowogrodzie Bobrzańskim wcale nie zachwyca. Na popularnym portalu ogłoszeniowym tylko 11 propozycji pracy. I to kilka z nich dotyczy transportu międzynarodowego. Faktycznie jest to miejscowość położona dość blisko granicy z Niemcami (powiat zielonogórski). Mieszkańcy komfortowo pracują a granicą a do swojego domu zjeżdżają na ogół na weekendy.

Chcę bardzo napisać, że inaczej sytuacja wygląda w oddalonym od Niemiec Chełmcu  (powiat nowosądecki). Do granicy daleko więc nie powinno być wielu chętnych do wyjazdu. Tablica ogłoszeń wygląda jednak tak samo. Proponują pracę w samym Oslo, sezonową w Holandii, w granicach EU. Doceniają też kierowców międzynarodowych.

Wygląda na to, że wskaźniki są tak pozytywne dlatego, że świat stoi przed nami otworem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *