norma pracy

Norma pracy

Posted by

Zastanawiałam się ostatnio nad tym czy 8 godzin pracy ma sens. Według zdania wielu naukowców produktywni jesteśmy tylko przez sześć godzin swojej pracy. Zaczęłam szukać argumentów i trafiłam na coś ciekawego.

Robert Owen, działacz socjalistyczny, przeprowadził kiedyś kampanię z hasłem

„Osiem godzin pracy, osiem godzin rozrywki, osiem godzin odpoczynku”. Jego postulaty wprowadził Henry Ford – w przeciągu dwóch lat pozwoliły na podwojenie dochodu w fabrykach. Przykładowo tak wygląda obecnie praca w Gubinie, w jednej w dużych fabryk.

Ludzie pracują  tu według zasad o których istnieniu pewnie nie mają świadomości. Przed osiem godzin wykonują zadania z pomocą komputerów i maszyn. Biorąc pod uwagę to, że komputery i sprzęty powstały po to aby ułatwić i skrócić nam pracę to może powinniśmy pracować krócej?

Krajem który testuje 6 godzinny dzień pracy jest Szwecja. Według ich relacji wyniki są obiecujące. Ludzie wcale nie są mniej produktywni. Co więc sprawia, że nadal pracujemy po 8h?

Dla części zatrudniających propozycja płacenia za 8 godzin pracy podczas gdy pracowali dwie godziny mniej wydaje się być niedorzeczną. Nie słusznie ponieważ praca i tak została wykonana, może nawet lepiej.

Dobrym przykładem wyboru krótszego dnia pracy jest prowadzenie własnej działalności. Najzdolniejsi uwijają się z pracą w krótszym czasie bo pracują dla siebie- nie dla normy.

Być może badania przekonają firmy i przedsiębiorstwo z Gubina będzie pierwszą polską firmą która skróci czas dniówki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *