Sporym problemem małych miejscowości jest bezrobocie. Młode osoby uciekają z takich miejsc, z góry zakładając iż nie ma w nich co szukać pracy. To błąd, bowiem wyjeżdżając do większych miast muszą się zmierzyć z dużą konkurencją, tymczasem lokalnie w rodzinnym Kożuchowie być może mieliby możliwość pracy. Być może za nieco mniej, jednak budując rodzimy kapitał, w rodzinnej miejscowości bez kosztów uzyskania dochodu.

Kożuchów na mapie Polski jest mało znanym miastem. Jeżeli już ktoś wie, ze to gmina w lubuskim, to zazwyczaj na tym się ta wiedza kończy. Istotnie nie ma tutaj rozwiniętego przemysłu ani znanej marki, która miałaby szansę rozsławić Kożuchów w świecie. Mimo wszystko mieszkańcy muszą sobie radzić.

Rynek pracy w Kożuchowie nie należy do ideałów, niemniej nie odstaje od średniej krajowej. Podobnie jak w innych gminach miejsko-wiejskich o słabym zaludnieniu trudno i tutaj mówić o inwestycji w biznes. Środki finansowe, które są przeznaczane na rozwój przedsiębiorczości i biznesu, gównie drobnego wśród mieszkańców gminy rozchodzą się nie mając znacznego przełożenia na zamierzony efekt. Rezultaty działań skierowanych przeciw bezrobociu również nie są zadowalające, aczkolwiek proporcjonalnie do średniej krajowej również bezrobocie w Kożuchowie spada.

Ubywa bezrobotnych, jednak warto zauważyć iż to zasługa niemieckich pracodawców, którzy wychodzą naprzeciw potrzebom polskiego pracownika i oferują kontrakty zagraniczne na terenie Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *