interesy osób niepełnosprawnych

Interesy osób niepełnosprawnych

Posted by

Aktualnie w Polsce funkcjonuje kilka programów aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Często organizatorami takiej inicjatywy są stowarzyszenia i fundacje. Organizacje sektora 3 proponują szkolenia, możliwości zdobycia certyfikatów i uprawnień, kierują w poszukiwaniu pracy. Organizują współpracę z firmami które biorąc pod uwagę dopłatę z PEFRONu chętnie zatrudnią osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

W Krośnie Odrzańskim inicjatywę przejął Urząd Pracy. Praca w Krośnie Odrzańskim jest możliwa dzięki środkom przekazanym przez PEFRON. Przyznawane są jednorazowo jako środki na podjęcie działalności gospodarczej lub wkład do stworzenia spółdzielni socjalnej (zatrudniająca osoby niepełnosprawne).

Osoba występująca powinna być bezrobotna, zarejestrowana w PUPie i mieć orzeczenie o niepełnosprawności.

Wysokość środków nie może być wyższa niż wysokość pięciokrotnego średniego wynagrodzenia. Wnioskując należy uwzględnić ten fakt. Po otwarciu działalności przez dwa lata nie można zostać zatrudnionym. Jeżeli warunki nie zostaną zachowane, to jak w przypadku innych dotacji, należy zwrócić środki wraz z naliczonymi odsetkami ustawowymi.
Aby mieć szansę na takie pieniądze należy złożyć wniosek. Trzeba mieć trochę szczęścia ponieważ budżet jest ograniczony. Realizacja wypłat zależy od ilości środków jakim dysponuje aktualnie PUP.
Firmy często boją się zatrudniania osób z orzeczeniem. Dla osób które mają problemy ze znalezieniem zatrudniania w związku z niepełnosprawnością jest to dobra alternatywa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *