rynek pracy

Gminy w regionie uzupełniają się nawzajem

Województwo lubuskie jest w całkiem dobrej kondycji pod względem rynku pracy i zatrudnienia. Mieszkańcy nawet takich gmin jak Międzyrzecz nie narzekają na bezrobocie. Część z nich pracuje w Niemczech, część wyjechała dalej, jednak wiele osób pracuje w Polsce. Praca w Międzyrzeczu nie leży na ulicy i nie prosi się o pracownika, jednak kiedy się szuka pracy zawsze się ją znajduje. Kwestią wytrwałości i oczekiwań jest to, jak szybko się znajdzie zatrudnienie i na jakim stanowisku.

Bez wątpienia trudności mają osoby o wąskich specjalizacjach. Nawet jeśli ich wykształcenie jest bardzo dobre, to w Międzyrzeczu może nie istnieć zapotrzebowanie na takich właśnie specjalistów. Jeśli chodzi o branżę informatyczną większość pracuje online, jednak przykładowo nauczyciele, lekarze czy budowlańcy muszą pomyśleć w takim wypadku o przeprowadzeniu się bliżej miejsc gwarantujących popyt na takie właśnie profesje. Dzięki uzdolnionym ślusarzom, stolarzom, czy tynkarzom Międzyrzecz obfituje w niewielkie, ale szanowane za jakość usług zakłady obsługujące znacznie szerszy rynek klientów niżeli pojedyncza gmina.

Dzięki takim działalnościom region wzajemnie się uzupełnia. Kiedy w jednej z gmin działa zakład fryzjerski a w innej tokarski zachowana jest równowaga. Niestety ten system posiada swe wady. Nie wszyscy mieszkańcy są skłonni, chętni do własnej działalności, część z pracowników nie posiada konkretnych kwalifikacji, to dla nich najtrudniej o pracę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *