dziecko

Gdy dzieci zaczynają być samodzielne

Posted by

Praca dla kobiety jest równie ważna co wychowanie dzieci. Bez pomocy z zewnątrz, czy partnera ciężko jest godzić pracę i malutkie dzieci, jednak z czasem zaczyna być łatwiej i wówczas kobieta może myśleć o powrocie na rynek pracy. Niestety nie jest to łatwe, czasem wymaga podniesienia kwalifikacji, czasem zupełnie zmiany zawodu, rezygnacji z dotychczasowych osiągnięć itd. bezrobocie wśród matek jest wciąż bardzo duże, głównie z powodu braku elastyczności pracodawców wobec potrzeb kobiet.

Kobieta matka na rynku pracy nie ma lekko. W czasach kiedy to pracownik konkuruje o uwagę pracodawcy matki są przegrane, bowiem mimo chęci nie są w stanie być tak efektywne i dyspozycyjne co kobiety nie mające na utrzymaniu dzieci. Kobiety najczęściej wracają na rynek pracy w chwili, gdy dzieci zaczynają być samodzielne. Zwykle jest to w okolicy siódmego roku życia, gdy dziecko trafia do szkoły i może zostać w domu przez kilka godzin samotnie, bądź też na świetlicy szkolnej.

W przypadku przedszkolaków bywa to trudniejsze bowiem małe dzieci jeszcze chorują i wówczas pracownica nie jest dyspozycyjna dla pracodawcy. Również firmy chętniej zatrudniają kobiety z dziećmi szkolnymi niżeli młodszymi. Praca w Gozdnicy w wielu miejscach to praca na zmiany. Ma ona swe zalety dla kobiet wychowujących dzieci, bowiem zmiany można dostosować do grafiku szkoły, możliwości wymiany z partnerem w opiece nad dzieckiem itp. to niestety też wada pracy zmianowej, bowiem może zdarzyć się tak, iż dzieci nie widzą się z matką, rozmijając się w ciągu dnia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *