wyjazd na studia

Czy warto wyjeżdżać na studia

Posted by

Wyjazd na studia kojarzy się nam z beztroską, nauką, możliwością zdobywania nowych doświadczeń zawodowych i życiowych. I tak w istocie jest. Jednak studia to również wieloletnie inwestycje, które nie zawsze dają gwarancję zwrotu.

Aby wyjechać na studia do dużego miasta, trzeba znaleźć tam sobie zakwaterowanie, utrzymać się przez kilka lat. Sama nauka, nawet gdy jest darmowa, to i tak pochłania spore sumy pieniędzy. Jeśli wolimy nie czekać kilka lat, aż studia okażą się opłacalną inwestycją, pomyślmy o znalezieniu pracy w rodzinnym mieście.

Praca w Gubinie dla młodej osoby tuż po szkole średniej może się okazać bardzo dobrym pomysłem. Na miejscu jest wiele miejsc, w których można rozpocząć karierę nawet nie mając szczególnego wykształcenia kierunkowego, ani specjalnych umiejętności. Osoby ambitne i umiejące odnaleźć się w świecie na pewno sobie poradzą ze znalezieniem pracy na przykład w sklepie czy w lokalu gastronomicznym.

Zdecydowanie studia są świetnym pomysłem, ale tylko dla osób, które mają konkretny plan na przyszłość i nie są w stanie go zrealizować nie mając odpowiedniego wykształcenia. Studiowanie tylko po to, by mieć jakikolwiek dyplom już dawno zostało obalone jako niezbyt dobry sposób robienia kariery.

W niektórych zawodach studia są konieczne. Jeśli jednak nie jesteśmy ukierunkowani na konkretny zawód, lepszym wyborem będzie robienie kariery „od zera” w zawodzie, który może nawet z początku wydaje się niezbyt atrakcyjny, ale przynajmniej możemy go wykonywać w rodzinnym mieście.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *